Skip to content Skip to footer

„Okrągły Stół Oświatowy”

„Okrągły Stół Oświatowy” podczas VI. Samorządowego Kongresu Finansowego Local Trends był dla mnie wyjątkowy – i to z kilku powodów.

Jako przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Współpracy Edukacji Samorządowej i Niesamorządowej w Senat Rzeczypospolitej Polskiej zostałam zaproszona – wspólnie z wiceprzewodniczącą Zespołu, Joanna Sekuła Senator RP – do objęcia opieki merytorycznej nad debatą oraz jej poprowadzenia. Dla mnie osobiście był to pierwszy raz w tej roli – przygotowania wprowadzenia eksperckiego i prowadzenia dyskusji w tak szerokim gronie. 🎤

Duża sala, liczna publiczność i ogromne zainteresowanie tylko potwierdziły, jak ważny i aktualny jest temat edukacji. 👥

Rozmowa koncentrowała się wokół dwóch kluczowych zagadnień: modelu finansowania edukacji w odniesieniu do rzeczywistych kosztów i uwarunkowań demograficznych oraz zakresu odpowiedzialności i sprawczości samorządów w zarządzaniu oświatą. 📊

W trakcie dyskusji pojawiło się wiele bardzo konkretnych postulatów i wyzwań. Wśród nich m.in. kwestia sposobu naliczania dotacji dla edukacji niesamorządowej, potrzeba istotnego zwiększenia – nawet o ok. 30% – kwoty potrzeb oświatowych dla samorządów, a także problem wprowadzania zmian legislacyjnych nakładających na szkoły i placówki nowe obowiązki wymagające dodatkowego finansowania w trakcie roku budżetowego, co dla samorządów jest szczególnie trudne do udźwignięcia. ⚖️

Rozmawialiśmy również o zmianach w zakresie konkursów na dyrektorów szkół i placówek oraz o ich autonomii, a także o zasadach rozliczeń między samorządami w związku z edukacją uczniów na różnych etapach kształcenia. 🏫

Z wyraźną siłą wybrzmiał problem niedostosowania obecnych mechanizmów finansowych do realnych potrzeb szkół i samorządów. W kontekście depopulacji to wyzwanie staje się jeszcze bardziej odczuwalne. 📉

To spotkanie było dla mnie ważnym, nowym doświadczeniem – kolejnym krokiem w zbieraniu wiedzy i poznawaniu różnych punktów widzenia. 🤝

Dziękuję wszystkim uczestnikom okrągłego stołu oświatowego za merytoryczną i inspirującą rozmowę:

Wiesław Banaś – Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty UM Poznań, Wiceprzewodniczący Komisji Edukacji Związek Miast Polskich,

• Sławomir Broniarz – Prezes ZNP,

Monika Chabior – Zastępczyni Prezydenta Miasta Miasto Gdańsk,

Beata Chrzanowska – Zastępca Prezydenta Miasta Słupska, Przewodnicząca Komisji Edukacji ZMP,

• Magdalena Dębińska – Dyrektor Wydziału Oświaty UM Sopot,

Anna Grygierek – Wiceprzewodnicząca Zarządu Związku Gmin Wiejskich RP, Burmistrz Strumienia,

• Katarzyna Hall – Prezeska Stowarzyszenia Dobra Edukacja, Minister Edukacji Narodowej w latach 2007-2011,

• Piotr Jastrzębski – Prezes Ośrodek Perspektyw Edukacji Niepublicznej,

• Stanisława Kozłowska – Skarbnik Miasta Białystok,

• Grzegorz Kryger – Pomorski Kurator Oświaty Kuratorium Oświaty w Gdańsku,

• Leszek Sarnowski – Starosta Powiatu Sztumskiego,

Oktawia Gorzeńska – Wiceprezydentka Miasta Gdyni,

• Michał Wcisło – Zastępca Prezydenta Miasta Sosnowca,

Piotr Widz – Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego,

• Kinga Wiśniewska – Dyrektor Wydziału Edukacji UM Miasto Olsztyn.

To wielki zaszczyt z Państwem dyskutować i współpracować 😄